niedziela, 29 stycznia 2012

Urlop macierzyński 2012


Tygodnie mijają, do rozwiązania coraz bliżej. Wielu przyszłych rodziców powoli „szpera” w Internecie i zbiera informacje na temat uprawnień związanych z rodzicielstwem. Specjalnie dla przyszłych rodziców postanowiłam zebrać przydatne informacje w jednym miejscu i stworzyć swoiste „kompendium wiedzy przyszłych rodziców”.

W kolejnych wpisach będę informowała o urlopie macierzyńskim, dodatkowym urlopie macierzyńskim, zasiłku macierzyńskim, urlopie ojcowskim oraz urlopie wychowawczym…

Urlop macierzyński 2012

  •    Co to jest urlop macierzyński?
Jest to zwolnienie od pracy i wszelkich obowiązków służbowych, przysługujące mamie na  podstawie art. 180 kodeksu pracy (k.p.) z tytułu urodzenia dziecka. 


  •  Komu przysługuje urlop macierzyński?
Urlop macierzyński przysługuje osobom pozostającym w stosunku pracy (w wyjątkowych sytuacjach też tacie), czyli osobom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę, którym urodził się dziecko.

  • Ile trwa urlop macierzyński?
Wymiar tygodniowy podstawowego urlopu macierzyńskiego zależy od liczby dzieci urodzonych w trakcie jednego porodu (Art.180 k.p.):





  •  Kiedy można rozpocząć urlop macierzyński?

Najczęściej dzień porodu jest pierwszym dniem urlopu macierzyńskiego, jednak zgodnie z przepisami kodeksu pracy (Art. 180§3 k.p.), co najmniej 2 tygodnie urlopu macierzyńskiego mogą przypadać przed przewidywaną datą porodu. Po porodzie przysługuje wówczas pozostały, niewykorzystany urlop.

 
  •  Czy urlop macierzyński jest obowiązkowy?
Kobieta, która sprawuje opiekę nad dzieckiem po porodzie, po wykorzystaniu co najmniej 14 tygodni urlopu macierzyńskiego, ma prawo, najpóźniej na 7 dni przed przystąpieniem do pracy, pisemnie zrezygnować z pozostałej części tego urlopu. (Art.180§5 k.p.) 




W takiej sytuacji niewykorzystaną część urlopu macierzyńskiego udziela się pracownikowi – ojcu wychowującemu dziecko, na jego pisemny wniosek. Pracownica składa swojemu pracodawcy swój pisemny wniosek o rezygnacji z części urlopu macierzyńskiego razem z zaświadczeniem pracodawcy zatrudniającego ojca wychowującego dziecko potwierdzającym termin rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego przez pracownika.


  • Czy pracodawca może zwolnić kobietę w trakcie ciąży lub urlopu macierzyńskiego?
Pracodawca nie może wypowiedzieć ani rozwiązać umowy o pracę w okresie ciąży, a także w okresie urlopu macierzyńskiego pracownicy, chyba że zachodzą przyczyny uzasadniające rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia z jej winy i reprezentująca pracownicę zakładowa organizacja związkowa wyraziła zgodę na rozwiązanie umowy (Artrt.177§1 k.p.)
Przepisu tego nie stosuje się jednak do pracownic na okresie próbnym krótszym  niż miesiąc. Tych przyszłych mam przepisy nie chronią przed zwolnieniem. 

  •  Czy pracodawca musi przedłużyć umowę o pracę kobiecie w ciąży?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy automatycznie, do dnia porodu są przedłużane następujące umowy:

•    umowa o pracę zawartą na czas określony;
•    umowa na czas wykonania określonej pracy ;
•    umowa na okres próbny przekraczająca jeden miesiąc ;

Umowy te zostaną przedłużone tylko wtedy, jeżeli uległyby rozwiązaniu 
po upływie trzeciego miesiąca ciąży. (Art.177§3 k.p.)

Powyższego przepisu nie stosuje się do umowy o pracę na czas określony, zawartej w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy. (Art.177§3¹ k.p.)

Zatem, niestety ale przyszła mama zatrudniona na zastępstwo nie będzie miała przedłużonej umowy do dnia porodu, nawet jeżeli ta umowa uległaby rozwiązaniu miesiąc przed narodzinami dziecka. Kobieta ta nie dostanie również zasiłku macierzyńskiego.

Nie dotyczy to oczywiście umowy na zastępstwo, która ulegnie rozwiązaniu już po narodzinach dziecka
W tej sytuacji kobieta będąc w czasie trwania umowy o pracę na zastępstwo (a zatem posiadająca ubezpieczenie chorobowe) nabędzie urlop macierzyński wraz z zasiłkiem. 

  • Kto płaci za urlop macierzyński?
W trakcie urlopu macierzyńskiego pracownica otrzymuje zasiłek macierzyński, który finansowany jest przez ZUS (liczba zatrudnionych w przedsiębiorstwie pracowników wpływa na to, czy pieniądze na konto bezpośrednio przelewa
 ZUS, czy pracodawca).  

  • Czy można przerwać urlop macierzyński na czas pobytu dziecka w szpitalu?

W razie urodzenia dziecka wymagającego opieki szpitalnej pracownica, która wykorzystała po porodzie 8 tygodni urlopu macierzyńskiego, pozostałą część tego urlopu może wykorzystać w terminie późniejszym, po wyjściu dziecka ze szpitala. (Art. 181 k.p.) 







  • Czy kobieta, która urodziła martwe dziecko ma prawo do urlopu macierzyńskiego?
Kobieta, która urodzi martwe dziecko, lub straci dziecko w wyniku zgonu przed 8 tygodniem życia dziecka ma prawo do urlopu macierzyńskiego, w wymiarze  
8 tygodni po porodzie, nie krócej jednak niż przez 7 dni od dnia zgonu dziecka.  

Jeżeli śmierć dziecka nastąpi po 8 tygodniu życia, pracownica zachowuje prawo do urlopu macierzyńskiego przez okres 7 dni od dnia śmierci dziecka.


  • Czy kobieta, która oddała dziecko do adopcji ma prawo do urlopu macierzyńskiego?
Zgodnie z przepisami kodeksu pracy (Art.182 k.p.), jeżeli matka rezygnuje z wychowania dziecka i oddaje je innej osobie w celu przysposobienia lub do domu małego dziecka, nie przysługuje jej część urlopu przypadająca po oddaniu dziecka
Jednakże urlop macierzyński, po porodzie nie może wynosić mniej niż 8 tygodni. Jest to tak zwany okres połogu, kiedy kobieta dochodzi do siebie po zmianach z okresu ciąży i porodu.

Źródła:
Kodeks Pracy;
Urlop macierzyński i ojcowski. Teraz i po zmianach od 2012., Biblioteka poradników prawnych RZECZPOSPOLITEJ;
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=431#p973;

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz